Jak wygląda wyprawa? Co należy zabrać ze sobą?

To jest ten dzień! Budzimy się rano i czujemy, że poziom adrenaliny i ekscytacji jest mega wysoki, pomimo, że jest dopiero 06:30. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ zbiórka i odprawa zaczyna się od 8:00, dlatego… szybka, poranna toaleta, śniadanie i jesteśmy gotowi do wyjazdu. Większość lodge i hoteli zlokalizowanych jest ok 10-15 minut jazdy od punktu startowego. Przy okazji możemy dodać, że widoki w niektórych z nich są niesamowite, dlatego warto dojechać do swojego miejsca noclegowego popołudniem, aby delektować się Nieprzeniknionym Lasem Bwindi.

Na miejscu widzimy ok 60 osób, które dzieli się na 8 grup po ok 8 osób. To oznacza, że obecnie jest 8 rodzin goryli górskich, które akceptują obecność człowieka. Proces habituacji opiszemy w innym wątku.

Punkt 8:00, rozpoczyna się zaplanowany briefieng, podczas którego dowiadujemy się podstawowych i najważniejszych informacji nt. samego trekkingu jak i zachowania w momencie, kiedy je odnajdziemy. Po ok 30 minutach wypełniamy formularz rejestracyjny i przygotowujemy się do wymarszu.
Na starcie otrzymujemy drewniane kijki, które pomogą nam w trackie górskiego podejścia. Dlatego warto zabrać ze sobą rękawiczki, aby uniknąć otarcia rąk.
Przed samym wyjściem, każdy z nas musi założyć maseczkę ochronną na twarz. Dlaczego? Ponieważ 98% DNA tego zwierzęcia jest takie jak nasze, dlatego ryzyko przeniesienia ludzkich chorób jest bardzo wysokie.

Rozpoczynając nasz trekking w poszukiwaniu goryli, musimy być przygotowani na to, że pogoda może zmieniać się jak w górach. W związku z tym najważniejszy jest ubiór, zapas wody i jedzenia. Nikt nie wie, jak długo to potrwa, ponieważ zwierzęta te, codziennie się przemieszczają w poszukiwaniu jedzenia. Jeśli masz dużo szczęścia, to jest szansa, że znajdziemy je już po ok 1,5 h, jeśli mniej… to może to potrwać do ok 6 godzin. Po tym czasie następuję powrót do obozu. Obecnie, szansa ich spotkania wynosi prawie 100%.

Skąd wiemy gdzie iść? Jak ich szukać? Otóż są dwie grupy przewodników, pierwsza z nich, wychodzi w góry ok 6:00 i idą w miejsce, gdzie widzieli je dzień wcześniej. To jest punkt odniesienia, w którym odnajdują tropy i kierunek, gdzie przeniosły się goryle. Druga grupa przewodników wychodzi z turystami.

Warto mieć świadomość, że jest to wyprawa dla osób w wieku od 16 roku życia, które są w stanie przejść kilka godzin po górskim lesie, zarówno w górę jak i w dół. Jedynym ułatwieniem, na jakie można sobie pozwolić, to wynajem lokalnego pomocnika, który weźmie Twój plecak i będzie Ci pomagał w trakcie tej wyprawy. Koszt takiej usługi wynosi w chwili obecnej ok 20$.

Pogoda…Wychodzimy najczęściej w pełnym słońcu, po drodze może zdarzyć się deszcz… konkretny deszcz, dlatego ubiór dopasowujemy pod takie właśnie warunki.


Kluczowe są buty trekkingowe z membraną wodoodporną, odpowiednie – wysokie skarpety, najlepiej oczywiście z wełny merynosa.

Długie spodnie oraz koszulka z długim rękawem, najlepiej z funkcją odprowadzania wilgoci. Do tego zalecam wszystko co pomoże nam ochronić się od deszczu: kurtka przeciwdeszczowa, ewentualnie pokrowiec na plecak.
Ile wody ? To jest kwestia bardzo indywidualna. Osoby, które mało piją jako minimum powinny zabrać ok 1 litr wody, najlepiej 1,5 litra.


Nasza wyprawa może potrwać nawet 6-8 godzin, więc wszystko co weźmiemy będziemy nieść ze sobą, dlatego polecam zabranie zdrowych batonów proteionych, których pomogą nam z głodem, a nie ważą zbyt dużo.
Na szczęście nie ma potrzeby stosowania żadnych repelentów, za to warto zabrać krem od opalania z filtrem SPF.

Po odnalezieniu rodziny goryli, możemy z nimi przebywać 1 godzinę i musimy utrzymywać dystans ok 10 metrów od nich. Ta odległość może się znacznie skrócić, ale tylko pod warunkiem, że to goryle będą miały na to ochotę! My… mieliśmy szczęście i dwukrotnie zaskoczyły nas swoją bliską odległością. Tak jak już wyżej wspominałem, przez cały czas obcowania, musimy mieć założoną maseczkę ochronną.

Wracając, przecięliśmy drogę z kolejną dwójką, która była bardzo zainteresowana białymi homo sapiens 😊

Emocje… trzymały nas do końca dnia!

CO TRZEBA ZABRAĆ (LISTA):

 1. Buty trekkingowe oraz wysokie skarpetki – przygotujcie się na błoto i momentami ostre podejścia.
 2. Odpowiedni ubiór – na pewno długie spodnie, koszulka z krótkim rękawem na początek, później koniecznie długi lub cienka bluza. Najlepiej odprowadzające pot. Czapka z daszkiem, dla tych, którzy są wrażliwi na słońce.
 3. Kurtka przeciwdeszczowa – must have! Wychodzisz w słońcu, ale po drodze bądź gotów na wszystko.
 4. Woda. Załóżcie, że może to potrwać 6-8 godzin.
 5. Rękawiczki robocze lub ogrodowe powlekane – aby uniknąć otarć i rozcięć.
 6. Małe, lekkie, zdrowe przekąski – polecam batony proteinowe, które nie ważą dużo, a pomogą w kryzysie.
 7. Krem z filtrem – szczególnie od rana słońce grzeje bardzo mocno
 8. Maseczka ochronna – nie chcemy przynieść gorylom żadnej, ludzkiej choroby
 9. Plastry na odciski
 10. Plecak, do którego wszystko spakujemy 😊
 11. Aparat i telefon. Telefon, z funkcją video polecam mieć w gotowości przez cała drogę poszukiwania goryli. Nigdy nie wiesz kiedy Cię zaskoczą… (FILM)
 12. Mokre chusteczki i mały worek na śmieci. Toalety NIGDY nie zostawiamy w lesie!

Udostępnij:

Scroll to Top